Sprzedaż zdjęć w internecie od A do Z - internetowe banki zdjęć

Kategorie: ABC stockówArtykułyBanki zdjęćInformacjeiStockPhotoPoradyShutterStock

Wstęp

Banki zdjęć (ang. microstocks, stocks) są to serwisy internetowe, które w szybki i prosty sposób umożliwiają sprzedaż i kupno tanich zdjęć dobrej jakości na różnych licencjach, głównie Royalty Free. Zdjęcia z banków zdjęć mogą być wykorzystane np. jako grafika na stronach www, jako ilustracje w gazetach, magazynach lub książkach (czytaj więcej o bankach zdjęć).

Microstock'i są bardzo dobrą alternatywą w obie strony, gdyż fotografom umożliwiają zaprezentowanie i sprzedaż swoich zdjęć za niezłe pieniądze, natomiast kupującym oferują łatwy i dość tani dostęp do ogromnej liczby dobrej jakości zdjęć do wykorzystania. Zdjęcia można pobierać pojedynczo (już od 1$) lub w abonamencie, który jest tańszy w przypadku większej liczby ściągnięć (np. 300 ściągnięć za 90$).


Ile można zarobić?

shutterstock man money Nie ma górnych limitów. Zarabiasz wprost proporcjonalnie do umiejętności i zaangażownia. Nie oczekuj od razu góry pieniędzy, microstock'i jak sama nazwa wskazuje - sprzedają zdjęcia za mikropłatności. Ceny są niskie, jednak rekompensuje to pokaźna liczba sprzedaży.

Twoja prowizja za sprzedane zdjęcie w większości będzie się wahać od $0.25 do $4, jednak bywają i większe prowizje rzędu $10-$30, a czasami i $5,100.

Najlepsi na świecie zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy dolarów miesięcznie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarabiać w okolicach $500 na miesiąc. Trzeba mieć trochę samozaparcia i... robić ładne zdjęcia.


Sprzęt

ShutterStock photographer Do wykonywania dobrej jakości zdjęć, które poziomem będą nadawały się na microstoc'ki, będziesz potrzebował dobry (pół-profesjonalny) sprzęt fotograficzny. Sugeruję jako wymagania minimalne któryś z modeli lustrzanek cyfrowych, których na rynku dostępnych jest pełno. Ceny lustrzanek systematycznie spadają i na dzień dzisiejszy całkiem przyzwoity sprzęt można kupić poniżej 2000 zł (np.: Canon EOS 350D-450D lub Nikon D40-D60).

Oczywiście 'aparat sam zdjęć nie robi' i zakup nawet najlepszego aparatu nie gwarantuje ładnych zdjęć. Przestrzegam przed tzw. 'rzucaniem się na głęboką wodę'. Jeżeli jesteś początkującym fotografem, nie ma sensu od razu wydawać 6 tys, bo bardzo możliwe, że zakupiony sprzęt nie do końca będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Lepiej na początek kupić standardowy zestaw i po prostu pobawić się, zdobyć pewne doświadczenie i dopiero wtedy zacząć rozbudowywać i ulepszać swój warsztat. Poza tym wcale nie jest pewne, że po miesiącu zabawa w stocki Ci sie nie znudzi.

Trzeba pamiętać, że sam aparat fotograficzny to jeszcze nie wszystko. Moim zdaniem na równi, jak nie ważniejszym elementem wyposażenia, jest obiektyw. Z reguły standardowe kit'y (obiektywy kupowane wraz z aparatem) są lekko mówiąc słabe, tak więc radzę zainwestować w lepszy. Poza tym każdemu fotografowi stock'owemu przydałyby się lampy studyjne oraz statyw.


Wybór zdjęć

shutterstock photos Fotografowanie stock'owe to dosyć specyficzny dział fotografii, ważna jest tu technika, kompozycja, odpowiedni kadr, ale przede wszystkim zdjęcie stock'owe powinno mieć duże możliwości w zastosowaniu przez potencjalnych odbiorców (graficy, designerzy, artyści, webmasterzy, agencje reklamowe) (więcej w artykule: Jakie zdjęcia sprzedawać na stockach?).

Najbardziej chodliwe tematy stock'owe to: ludzie, biznes oraz przedmioty izolowane. Bardzo ważne jest aby, zdjęcia oprócz walorów estetycznych przekazywały pewien ładunek emocjonalny, były wyraziste i unikalne. Wiem, że to nie jest łatwe, ale od tego zależy sukces w tej branży! Dobra fotografia powinna nieść pewne przesłanie, a motyw na niej przedstawiony powinien się pozytywnie kojarzyć.

Oczywiście zdjęcia nie mogą zawierać daty czy jakichkolwiek znaków wodnych, nie mogą być w obramowaniu. Nie przesyłaj zdjęć o niskiej wartości artystycznej, nikogo nie zainteresują zdjęcia twojego kota, pieska czy kwiatka.


Przygotowanie zdjęć

photoshop presentation Zdjęcia stock'owe nie mogą być szare, pozbawione barw, bez wyrazu. Rzadko zdarza się, że zdjęcie prosto z aparatu nadaje się na stocki. Aby pozostawić sobie większe pole do popisu w programie graficznym, zdjęcia powinny być zapisywane w formacie RAW.

Trzeba poświęcić trochę czasu na obróbkę/retusz w Photosthop'ie, z reguły obejmuje to zwiększenie kontrastu, podciągnięcie barw, usunięcie winietowania, usunięcie niepożądanych artefaktów, odszumienie, ewentualnie izolację. Po skończonej obróbce warto w IPTC opisać zdjęcie słowami kluczowymi. Niby brzmi trudno i skomplikowanie, jednak średnio wprawnej osobnie nie powinno to zająć dłużej niż 5min.

Warto pamiętać, że zdjęcia zapisywane w JPG przy każdym zapisie tracą ułamek swojej jakości, więc jeżeli chcemy pracować wielokrotnie na tym samym pliku postępujemy tak: wywołujemy z RAW, obrabiamy zapisujemy w TIFF, obrabiamy... obrabiamy i dopiero, gdy otrzymamy efekt końcowy, zapisujemy w JPG i wgrywamy do banków zdjęć.

Generalnie im większy rozmiar zdjęć tym lepiej, gdyż za sprzedaż większych rozmiarów dostaniemy większą prowizję, jednak czasami źródłowa fotografia zawiera na brzegach niechciane elementy, które mogą obniżyć komercyjną wartość. Wtedy warto wykroić tylko część zdjęcia, należy przy tym pamiętać, że większość stocków akceptuje zdjęcia poczynając od rozmiaru 4 MP (rozdzielczość: 2000x2000px lub 2500x1667px).


Model Release / Property Release

Shutterstock Bush Każde zdjęcie przedstawiające postać ludzką musi mieć zgodę modela na publikację tzw. Model Release. Model Release jest pisemną umową zawartą pomiędzy osobą, której wizerunek widnieje na fotografii, a fotografem wykonującym zdjęcie. Osoba przedstawiona na fotografii wyraża w niej zgodę na wykorzystanie zdjęcia do celów komercyjnych (czytaj więcej o Model Release).

Property Release jest pisemną umową fotografa z właścicielem przedstawionego na zdjęciu obiektu. Obiektem, o którym mowa, może być wszystko, co do kogoś należy i można to zidentyfikować np. nieruchomości (budynki, stadiony, zabytki), samochody, pomniki, flagi, modele telefonów, obrazy, trofea (czytaj więcej o Property release).

Uniwersalne umowy Model/Property Release
» Model Release
» Model Under 18 Release
» Propoerty Release

Editorial Use Only jest to licencja, która dopuszcza do sprzedaży w microstock'u zdjęcia wymagające dodatkowych licencji, które jej nie posiadają. Zdjęcia na licencji Editorial nie wymagają ani Model Release ani Property Release. Zdjęcie na tej licencji może być wykorzystywane jedynie do celów informacyjnych lub edukacyjnych, w żadnym razie nie może być użyte komercyjnie (czytaj więcej o Editorial).


Wybór słów kluczowych

shutterstock keywords Tytuł i opis zdjęcia jest bardzo istotny, gdyż wyrazy w nim zawarte brane są pod uwagę w wyszukiwaniu, a tytuł dodatkowo prezentowany jest szukającemu na liście wyników. Należy pamiętać, aby tytuł i opis zawierały najważniejsze słowa kluczowe, gdyż w pewnym sensie jest to 'esencja' każdego zdjęcia i te kilka wyrazów powinno w prosty i jednoznaczny sposób opisywać dane zdjęcie.

Równie ważne są słowa kluczowe, które powinny dokładnie opisywać przedmiot i ideę zdjęcia. Trzeba pamiętać, że tutaj nie liczy się ilość, ale jakość i dopasowanie słów kluczowych do przedmiotu fotografii. Pewnie wydaje się to dziwne, ale faktem jest, że zdjęcie opisane mniejszą liczbą lepiej dopasowanych słów kluczowych pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania od zdjęcia zaspamowanego dziesiątkami niepotrzebnych i mających słaby związek ze zdjęciem słowami kluczowymi.

Do efektywnego opisywania zdjęć bardzo przydatnym narzędziem jest Photokeywords.com. Na tej stronie można odnaleźć zdjęcia o podobnej tematyce a następnie wygenerować zestawienie najpopularniejszych słów kluczowych.

Słowa kluczowe można dodawać poprzez stronę agencji fotograficznej lub w programie graficznym, np. Adobe Photoshop. Dużo lepszym rozwiązaniem jest to drugie, gdyż zdjęcia opisujesz raz a później w bankach zdjęć jedynie opis ten akceptujesz. Jak opisać zdjęcia w Photostop'ie opisałem w artykule IPTC - standard opisu zdjęć.


Wypłata zarobionych pieniędzy

Shutterstock money Zarobione pieniądze można wypłacać dopiero po osiągnięciu pewnego pułapu, w zależności od stock'a jest to 50-100 USD. Zwykle dostępnych jest kilka form płatności, najpopularniejszą, najbezpieczniejszą metodą jest przelew na konto któregoś z internetowych systemów płatności: PayPal lub Moneybookers.

Osobiście polecam PayPal, gdyż obsługują go wszystkie banki zdjęć. Sam go używam od wielu lat i jestem bardzo zadowolony. Więcej o internetowych systemach płatności możesz przeczytać w artykule Jak wypłacać pieniądze z microstock'a?


Gdzie sprzedawać zdjęcia?

ShutterStock gavel W internecie można znaleźć wiele banków zdjęć, jeżeli nie jest się fotografem ekskluzywnym, można jednocześnie sprzedawać zdjęcia w wielu miejscach. Poniżej lista 10 moim zdaniem najlepszych microstock'ów.

Liderzy ryku
ShutterStock i iStockPhoto to zdecydowani liderzy branży. Trzeba robić naprawdę dobre zdjęcia, aby przejść proces kwalifikacyjny uprawniający do sprzedaży zdjęć. Wymagania co do jakości zdjęć są naprawdę wysokie. To wszystko powoduje, że banki te posiadają najlepsze jakościowo zdjęcia. To przyciąga kupujących, a co za tym idzie - pieniądze. SS i ISP generują zdecydowanie największe zarobki dla kontrybutorów.

Silna druga liga
DreamsTime, Fotolia, BigStockPhoto, StockXpert tworzą silny człon drugiej ligi banków zdjęć. Wymagania nie są tak wygórowane jak u liderów a zarobki potrafią często pozytywnie zaskoczyć. Na szczególne wyróżnienie zasługuje DreamsTime.

Perspektywiczni nowicjusze
Crestock i YAY Micro to banki zdjęć powstałe bardzo niedawno. Nie zdążyły jeszcze zbudować wystarczająco dużej bazy zdjęć, jednak posiadają bardzo ambitne plany. Ponadto posiadają wyróżniające się prostotą i użytecznością serwisy. Warto dać im szansę.

Słabeusze
123RF i CanStockPhoto jeszcze kwalifikują się do wgrywania zdjęć, jednak nie widać przed nimi świetlanej przyszłości. Dochody marne, serwisy także.

Szczegółowe opisy poszczególnych banków zdjęć znajdują się w dziale Microstock.

Podsumowanie

Jeżeli przebrnąłeś przez ten artykuł, widać, że jesteś mocno zdeterminowany, żeby zarobić swoje pierwsze $100 na sprzedaży zdjęć. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to łatwe zadanie, szczególnie na początku. Zapewniam Cię jednak, że zajęcie to może przynieść sporo satysfakcji jak i zarobku. Przyjemnie jest zobaczyć swoje zdjęcie w ogólnopolskim portalu, reklamówce biedronki czy czasopiśmie a przy okazji zarobić na nowy obiektyw.

Powodzenia!

Zobacz także:


Komentarze

Tomasz

witam. Skupuje zdjecia o kazdej tematyce. Jezeli uwazasz ze Twoje fotografie sa na poziomie, juz dzis mozesz zarobic 1000.00zl za 1000 zdjec z pelnymi prawami. Kontakt:duallogic@gmail.com


02 Października 2008 18:33:36

niuans

nieźle poleciałeś koleś - chcesz zapłacić 1 zł za pełne prawa do 1 fotki. Puknij sie w czółko i życze powodzenia. Szukasz naiwniaków na napchanie swoich kieszeni sporą kaską!!!


06 Października 2009 20:20:39

Grzegorz

Sam kiedyś dostałem taką ofertę na maila (oferta 1000zł za 1000 zdjęć, obojętnie jakich). Śmiech na sali :-). Czasem za jedno zdjęcie tyle biorę...


14 Stycznia 2010 21:55:45

Ariene

Bardzo ciekawe i konkretne artykuły, znalazłam tu wiele interesujących mnie porad.
Dzięki i pozdrawiam :)


13 Marca 2010 22:52:35

TOTO

Wreszcie trafiłam na to, czego od dawna szukam. B. ciekawe i przystępnie (z odnośnikami do konkretnych stron) napisane artykuły nt. fotografii. Poczytałam, nieco zmądrzałam, będę tu wracać dla dalszego pogłębiania wiedzy:)
Pozdrawiam


07 Września 2011 15:34:20

Piotr


Wiecie że od niedawna wszystkie kwestie zakupu licencji z Shutterstocka i informacje odnośnie wykorzystania zdjęć z tego banku możecie rozwiązać dzwoniąc na 22 696 68 50, czyli do Agencji Fotograficznej BE&W jedynego na terytorium Polski partnera Shutterstock Images LLC lub ściągnąć sobie przetłumaczone licencje z shutterstock.pl.


09 Września 2011 14:57:11

DG

Bardzo fajna stronka. Znalazłam tu sporo ciekawych informacji, które przede wszystkim są bardzo jasno i przejrzyście napisane. Wielkie dzięki!


21 Lutego 2012 19:16:45

Iza

bardzo pomocna strona, sporo mi rozjasniła :)


05 Lutego 2013 12:12:35

fdas

poweim tak, gazety raczej nie chcą kupować zdjęć z ostatniej chwili newsów pozar auta czy jakas katastrofa. nawet jak niegdzie nie ma konkurencja nic a temat gorący. nie ma sensu dawać do banku zdjęć skoro nawet jak samemu proponujesz taniej bez pośrednika ( a takim jest bank zdjęć) to nie chcą nawet gadać. polacy nauczyli się dostawać wszystko za darmo.


31 Lipca 2013 13:46:04

501.best

dziękuje za artykuł, bardzo realistyczny, pomaga obiektywnie ocenić czy ma się szanse na start w fotografii.


03 Lipca 2019 19:06:03


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.