Czyszczenie matówki i matrycy

Kategorie: ArtykułySprzęt

Korzystając z lustrzanki z wymienną optyką jesteśmy narażeni na zabrudzenia i pyłki przedostające się do korpusu aparatu. Pół biedy jeżeli zabrudzenia znajdują się na matówce, wtedy będą nam przeszkadzać jedynie przy kadrowaniu zdjęć, gorzej gdy kurz i pył osiądą na matrycy, wtedy plamy będą widoczne na wszystkich kolejnych zdjęciach. Na szczęście wszelkie zabrudzenia można wyczyścić - samemu lub oddając aparat do serwisu.

Czyszczenie matówki - jak i czym?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie matówki, musisz zdać sobie sprawę, że wszelkie zabrudzenia, które znajdują się aktualnie na matówce i Cię irytują, w trakcie czyszczenia mogą znaleźć się na matrycy.
Jeżeli brudy nie są duże i nie utrudniają fotografowania, radzę je zignorować i się nie przejmować nimi przy fotografowaniu.

Jeżeli już zdecydujesz się na własnoręczne czyszczenie, musisz pamiętać, że matówki nie wolno traktować jakimkolwiek roztworem alkoholowym, gdyż może on rozpuszczać matówkę i przez to mogą tworzyć się widoczne w wizjerze ciemne zacieki. Na wszelki wypadek napiszę, że matówki nie można dotykać palcami.


Matówkę można czyścić:

  • Wydmuchując brudy gruchą lub sprężonym powietrzem.
  • Zbierając brudy zakrzywionym patyczkiem kosmetycznym nasączonym (lub nie) specjalnym płynem.
  • Do zbierania brudów można użyć także miękkiego pędzelka.

W trakcie czyszczenia należy zwrócić uwagę, aby paprochy z matówki dokładnie wydmuchać/wybrać, tak aby nie osiadły na lustrze i ściankach puszki i nie przeniosły się następnie na matrycę.

Gdy zabrudzenia znajdują się na wewnętrznej powierzchni matówki (od strony pryzmatu), to do wyczyszczenia niezbędne jest wyjęcie matówki: odkręć śrubkę, odchyl delikatnie w dół ramkę z matówką i następnie wyjmij matówkę z ramki.
Następnie matówkę należy zamoczyć w roztworze wody destylowanej i delikatnie przepłukać.

Jeżeli chcesz spać spokojnie lub nie lubisz grzebać w bebechach aparatu, radzę oddać go do czyszczenia do lokalnego specjalisty - za max 30zł będziesz miał matówkę jak nową.

Czyszczenie matrycy - jak i czym?

Przy czyszczeniu matrycy trzeba zachować dużą ostrożność. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy maksymalnie naładować baterie aparatu. Czyszczenie na słabych bateriach jest bardzo niebezpieczne, gdyż rozładowujący się aparat może opuścić lustro (przy czyszczeniu jest podniesione do góry, aby umożliwić dostęp do matrycy), które może przygnieść do matrycy przyrząd, którym operujemy na matrycy.

Jest kilka sposobów na wyczyszczenie matrycy, jednak część z nich wiąże się z pewnym ryzykiem i może się zdarzyć, że przyniesie niepożądany efekt. Są trzy szkoły:

  • Oddać aparat do serwisu i samemu nie dotykać matrycy.
  • Czyścić ale jedynie bezinwazyjnie (na sucho).
  • Czyścić dotykowo (na mokro).

Serwis.

Najpewniejszą metodą na pozbycie się wszelkich zabrudzeń jest oddanie aparatu do autoryzowanego serwisu. Z serwisu szczególnie zadowoleni powinni być użytkownicy Canona, gdyż w ramach gwarancji wykonuje on czyszczenie matrycy całkowicie gratis (niestety jest to możliwe jedynie w Warszawie).
Z czyszczeniem matrycy powinny sobie poradzić także lokalne serwisy fotograficzne (chociaż z własnego doświadczenia wiem, że róznie z tym bywa). Zapłacimy za tą przyjemność 40-70zł, ale za to będziemy mogli spać spokojnie.


Czyszczenie bezinwazyjnie (na sucho).

Czyszczenie bezinwazyjne polega na wydmuchiwaniu pyłków osiadłych na matrycy za pomocą gruszki lub sprężonego powietrza. W przypadku gruszki należy się upewnić, czy jest ona idealnie czysta ( gruszki kupowane w aptekach często są zakurzone talkiem, należy wtedy taką gruszkę najpierw przegotować we wrzątku).
W przypadku używania sprężonego powietrza trzeba sprawdzić, czy dozownik nie chlapie kropelkami.
Aparat należy trzymając sensorem skierowanym w stronę podłogi i w takiej pozycji od dołu dmuchnąć kilka razy, tak aby śmieci wypadły z komory lustra na zewnątrz.

Minusem tej metody może być to, że przy próbie wydmuchiwania paprochów mogą one przedostać się głębiej - pod niekoniecznie szczelny filtr matrycy. W takim wypadku jesteśmy zdani już tylko na autoryzowany serwis.


Czyszczenie dotykowo (na mokro).

Czyszczenie dotykowe polega na delikatnym muskaniu powierzchni matrycy nasączonymi metanolem patyczkami z mikrofibrą lub na sucho pędzelkami polietylenowymi. Przy tej czynności należy zachować najwyższą ostrożność, gdyż przez mały błąd można nieodwracalnie zarysować powierzchnie matrycy.

Minusem tej metody jest jej inwazyjność - matryca to bardzo delikatna część aparatu i łatwo ją uszkodzić. Tym bardziej, że matryca jest dosyć droga w stosunku to ceny całego aparatu i można by narazić się na duże dodatkowe koszta.

Pomocne rady

  • Nie zmieniaj obiektywu na dworze, szczególnie przy dużym wietrze.
  • Gdy przy zmienianiu obiektywów przez jakiś czas masz otwarty aparat, kładź go zawszę 'dziurą do dołu'.

Zobacz także:


Komentarze

Mirek

Czyszczenie dotykowe polega na delikatnym muskaniu [...] przez mały błąd można nieodwracalnie zarysować powierzchnie matrycy.
Naprawdę? Przecież matryca zasłonięta jest filtrem niskoprzepustowym który w rzeczywisyości czyścimy. Spróbuj porysować szybę przy pomucy pędzelka:-p


28 Lutego 2008 13:58:50

ola

Właśnie czegoś takiego szukałam, może to w końcu rozwiąże mój problem z czyszczeniem baterii, zwłaszcza, że skorzystam jeszcze z fajnej porady, którą znalazłam na http://kobieta.netbird.pl/a/323/7006,1 bo wydaje się skuteczna. Trzymajcie mocno kciuki żeby się udało.


29 Czerwca 2009 09:31:50

Czyszczenie

Trzymam mocno kciuki Olu :)


31 Października 2009 01:02:18

Jacek Michorzewski

Ostatnio czyściłem matrycę w moim Canon 5D w FOTOSERWIS który znajduje się w Galerii Italiana we Wrocławiu (namiary macie tu: www.europaserwis.pl) albo od razu telefon: 71 342 18 12 Liczą sobie ok 50zł i robią to od ręki, a do tego z tego co wiem w komorze próżniowej a nie jak tu w internecie pisali że niektórzy naprawiacze robią to patyczkami z watą... :(
Zszedłem na dół do Fly Bar na pyszną kawę a jak wróciłem po 15 minutach to miałem pięknie wyczyszczone CCD. REWELACJA, POLECAM SERDECZNIE TEN SERWIS!


18 Marca 2011 08:17:19


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.