Microstocki
Zasady kompozycji w fotografii
Kategorie: Artykuły, Informacje, Inne, Porady
Czym jest kompozycja?
Kompozycję możemy zdefiniować jako połączenie różnych suwerennych części lub elementów, które zebrane razem tworzą jednolitą całość. W fotografii kompozycja jest niezwykle ważna, gdyż to ona bezpośrednio przekłada się na końcowy efekt i odbiór zdjęcia przez widza.
Poniżej przedstawię podstawowe zasady kompozycji w fotografii. Warto o nich pamiętać i starać się nimi kierować w trakcie fotografowania, dzięki temu można w naturalny sposób podnieść poziom swoich zdjęć.
Złoty podział
Pierwsza i chyba najsławniejsza zasada kompozycji. Fotografowany obraz możemy podzielić liniami na 3 równe części w pionie i poziomie. Powstaną tak 4 punkty w których dzielące obraz linie przecinają się - są to tzw. mocne punkty obrazu. W punktach tych powinno się umieścić najważniejsze elementy zdjęcia. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wyeksponować główny motyw naszego zdjęcia. Dzieje się tak, gdyż w pierwszej chwili oglądania zdjęcia to własnie na te 4 punkty mimowolnie kierowany jest ludzki wzrok. Powinien zostać przykuty czymś ciekawym i wyjątkowym. O to właśnie chodzi!
Dodatkowo linie poziome można wykorzystać do podkreślenia niektórych elementów zdjęcia takich jak linia horyzontu lub brzeg jeziora.
Prostota
Główny motyw zdjęcia powinien być maksymalnie jasny i prosty w odbiorze. Nie chodzi tu o stopień skomplikowania fotografii, gdyż może ona zawierać wiele elementów, ważne żeby wszystko na zdjęciu uzupełniało się wzajemnie i stanowiło swoistą całość. Czasami warto zrezygnować z niepotrzebnych dodatkowych ozdobników aby nie odwracać wzroku widza od głównego motywu. Chodzi o to, aby przypadkowy widz od pierwszej chwili wiedział 'o co tutaj chodzi'.
Kontrast
Zasada kontrastu mówi, że główny motyw zdjęcia powinien być skontrastowany z tłem i elementami nieistotnymi. Dzięki kontrastowi możemy dodatkowo podkreślić najważniejsze elementy zdjęcia. Kontrast możemy osiągnąć poprzez zestawienie jasnych elementów z ciemnym tłem i odwrotnie.
Ramy i ograniczenia
Wszelkie naturalne ramy i ograniczenia mogą dodać wyrazu głównemu elementowi fotografii. Takim naturalnym ograniczeniem może być np. brama, okno lub drzewa. Takie otoczenie ładnie 'zamyka' fotografię skupiając przy tym wzrok na jej głównym elemencie. Warto pamiętać aby ustawić ostrość na głównym elemencie a nie na otoczeniu.
Wzory i powtórzenia
Wzory i powtórzenia nadają fotografii swoisty rytm. Poprzez powtórzenie elementu wzmacniamy jego przekaz. Zasada ta szczególnie pasuje do zdjęć przedstawiających skały, drzewa a także jakiekolwiek powierzchnie. Aby uwydatnić powtórzenia światło powinno padać z boku, co spowoduje lekkie cienie w kluczowych miejscach fotografii.
Przekątne
Elementy ułożone po przekątnej kadru nadają zdjęciu dodatkowej dynamiki. Dobrze się do tego nadają takie elementy jak drogi, mosty, gałęzie.
Linie wiodące
Linie wiodące mogą być wykorzystane do skupienia wzroku oglądającego na głównym elemencie fotografii. Dzięki nim można wzrokiem podążyć 'w głąb' zdjęcia i tym samym dotrzeć do jego sedna. Na linie wiodące bardzo dobrze nadają sie drogi, rzeki, mosty.
Kolor
Wyraźna i soczysta kolorystyka dodaje fotografii emocji. Zróżnicowane a zarazem dobrze dobrane konfiguracje kolorystyczne powinny przyciągnać i fascynować potencjalnego oglądającego. Umiejętnie posługując się kolorem można podkreślić niektóre elementy fotografii.
Przestrzeń
Uważaj na to, aby żaden z istotnych elementów na fotografii nie stykał się z krawędzią zdjęcia. Lepiej uciąć obiekt w połowie niż na siłę zmieścić go w kadrze, gdyż wygląda to nienaturalnie.
Kluczowe obiekty powinny mieć odpowiednią przestrzeń 'w kierunku akcji' np. biegnący w prawą stronę człowiek powinien mieć więcej przestrzeni z prawej strony niż z lewej, to samo tyczy się portretowanej osoby, która patrzy na prawo.
Podsumowanie
Trzeba mieć na uwadze, że są to jedynie ogólne reguły i zasady, których praktyczne wykorzystanie zależeć będzie od wielu czynników oddziałujących na fotografowany obraz, tak więc nie należy na siłę wpasowywać te zasady do każdego zdjęcia.
Najlepszą drogą do nauki kompozycji jest praktyka. Staraj się stosować powyższe reguły a następnie analizuj efekty.
Zobacz także:
- Znajdź swoją niszę na stock'ach
- Akcje w Photoshop
- Jak z sukcesem pokierować karierą?
- Jakie zdjęcia sprzedawać na stockach?
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj
Pole komentarz jest wymagane.