Czym jest Model Release?

Kategorie: ABC stocków

ShutterStock woman MR Model Release jest pisemną umową zawartą pomiędzy osobą, której wizerunek widnieje na fotografii, a fotografem wykonującym zdjęcie. Osoba przedstawiona na fotografii wyraża w niej zgodę na wykorzystanie zdjęcia do celów komercyjnych.

Każde zdjęcie zawierające osoby, które można zidentyfikować, musi mieć załączony formularz 'model release', w przypadku, gdy na zdjęciu widnieje grupa osób, należy dostarczyć tyle kopii MR, ile osób znajduje się na zdjęciu z rozpoznawalnym wizerunkiem twarzy. MR jest także wymagany, jeżeli fotografujesz samego siebie.

W przypadku fotografii osób nieletnich (poniżej 18 lat) zazwyczaj obowiązuje oddzielny MR (Model Release Minor), który dodatkowo zawiera dane prawnego opiekuna modela.

Każdy bank zdjęć posiada własne wzory formularzy 'Model Release' np.: iStockPhoto MR, DreamsTime MR, Stockxpert MR.

Formularz taki trzeba wydrukować, ręcznie wypełnić i podpisać, następnie zeskanować lub sfotografować, przesłać do banku zdjęć i przypisać do zdjęcia, którego dotyczy.

Zobacz także:


Komentarze

hobbysta

"Formularz taki trzeba wydrukować, ręcznie wypełnić i podpisać, następnie zeskanować lub sfotografować, przesłać do banku zdjęć i przypisać do zdjęcia, którego dotyczy."

Mała uwaga >>> dać osobie sfotografowanej do wypełnienia i podpisania, by potwierdziła wyrażenie zgody na publikację swego wizerunku


09 Lutego 2008 21:25:57

Marcin

Osoba znajdująca się na fotografii nie musi sama wypełniać MR, fotograf możne wypełnić formularz za nią. Wystarczy, że ta się pod tym podpisze.


04 Marca 2008 20:59:28


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.