Banki zdjęć

Kategorie: ABC stockówBanki zdjęć

Co? Kto? Jak? Gdzie?

ShutterStock gavel Banki zdjęć (ang. microstocks, stocks) są to serwisy internetowe umożliwiające sprzedaż i kupno zdjęć, grafik wektorowych i czasami wideo i animacji flashowych na licencji royalty free. Zasady funkcjonowania stocków są proste: za sprzedaż zdjęcia dostajesz wynagrodzenie, za kupno - ponosisz opłaty.

Sprzedawać i kupować na giełdach zdjęcia może każdy, kto się zarejestruje. Jeżeli jestes fotografem, możesz sprzedawać zdjęcia i uzyskać w ten sposób dodatkowy dochód, jeżeli jestes grafikiem - możesz kupować tanie zdjęcia, aby wykorzystać je w swoich pracach.

Stocki są bardzo dobrą alternetywą w obie strony, gdyż fotografom umożliwiają zaprezentowanie i sprzedaż swoich zdjęć za dobre pieniądze, natomiast kupującym oferują łatwy i dość tani dostęp do ogromnej liczby dobrej jakości zdjęć do wykorzystania. Zdjęcia można pobierać pojedynczo (już od 1$) lub w abonamencie, który jest tańszy w przypadku większej liczby ściągnięć (np. 300 ściągnięć za 90$).

W internecie funkcjonuje wiele banków zdjęć, jednak tylko kilka jest dochodowych i wartych polecenia. Niekwestionowanym liderem zarówno pod względem jakości dostępnych zdjęć jak i pod względem generowanych dochodów jest ShutterStock, drugie miejsce z niewielką stratą do lidera zajmuje iStockPhoto, a następnie już widocznie ustępujące pierwszej dwójce Dreamstime, Fotolia i Stockxpert.
Całą listę wraz z opisem stocków, które polecam, można znaleźć w sekcji Microstocki.

Zobacz także:


Komentarze

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.