Macrostocki - profesjonalne banki zdjęć

Kategorie: ABC stockówBanki zdjęćInformacjeMacrostock

Czym są macrostocki?

Macrostocki, zwane także 'stockami z wyższej półki', to internetowe (i nie tylko) agencje fotograficzne skupiające całkowicie profesjonalnych fotografów, fotoreporterów - ludzi żyjących z fotografii. Macrostocki można nazwać profesjonalnymi bankami zdjęć, które dostępne są jedynie dla wybranych, najlepszych fotografów.

Macrostock a microstock - czym się różnią?

Zasadniczą różnicą są ceny (licencji) zdjęć. Jak sama nazwa mówi, microstocki oferują zdjęcia za mikropłatności czyli za grosze (np. zdjęcie zakupione w abonamencie w ShutterStock kosztuje $0.25), dodatkowo licencje microstockowe Royalty Free pozbawiają autora jakiejkolwiek kontroli nad tym, jak zostanie jego zdjęciu użyte.

W przypadku macrostocków cena zdjęcia zależy od przeznaczenia zdjęcia. Zdjęcie wykorzystane w książce o 10tys. nakładzie będzie miało inną cenę niż zdjęcie na milionie ulotek reklamowych. Inna cena będzie, gdy zdjęcie na plakacie będzie widniało 10 dni a inna gdy 2 lata. Przez to, że autor sprzedając zdjęcia na licencji Rights Managed zachowuje prawa do zdjęcia, cena zależy dokładnie od tego, jak kupujący chce wykorzystać zdjęcie, dlatego kwoty rzędu kilkuset USD/zdjęcie nikogo nie dziwią.

Macrostocki zwykle bywają zamknięte na rejestracje, nie można, tak jak w przypadku microstocków, zarejestrować się i zacząć sprzedawać zdjęcia. Proces weryfikacji nowego fotografa czasami trwa kilka miesięcy, a często to macrostock wybiera fotografów a nie na odwrót. Aktualnie Getty prowadzi nabór wśród srebrnych iStock'owców.

Macrostocki to także dużo większa dbałość o szczegóły zdjęcia, często zdjęcia robione są na konkretne zamówienie klienta, bez żadnych skaz, artefaktów czy niechcianych cieni - sesje muszą być zaplanowana od A do Z. W parze z jakością komercyjną musi iść idealna jakość techniczna fotografii. Mimo bardzo wybujałych wymagań na rynku macro jest jeszcze większa konkurencja niż na microstockach. W takim Alamy, czy Getty jest dostępnych online nawet kilkanaście milionów zdjęć.

Czy można przejść z microstock do macrostock?

To, że macrostocki górują poziomem nad microstockami, nie znaczy wcale, że przejście z micro do macro nie jest możliwe. Wielu byłych microstock'owców z powodzeniem działa na rynku macro, jednak nie jest to droga ani krótka, ani łatwa i wiąże się to z dużo większymi nakładami pracy a w praktyce całkowitym poświęceniu się fotografii.

Odwiedź macrostocki:
» Alamy
» Corbis
» Getty Images

Zobacz także:


Komentarze

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.