Jak wypłacać pieniądze z microstocka?

Kategorie: ArtykułyBanki zdjęćZarobki

Paypal, Moneybookers czy czeki?

Gdy już sprzedamy trochę zdjęć i nazbiera nam się pokaźna sumka pieniędzy, przydało by się je wypłacić na swoje konto bankowe. Różne banki zdjęć maja różne limity zarobków, które trzeba osiągnąć, aby móc wypłacić. Z reguły jest to $50 - $100.

Możliwości wypłaty, w zależności od microstocka, najczęściej jest kilka:

  • PayPal
  • MoneyBookers
  • iKobo
  • Czeki

Co wybrać?

Czeki odradzam, gdyż wysyłane są pocztą, co powoduje, że dochodzą po bardzo długim czasie - zwykle kilku tygodniach.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z któregoś z internetowych systemów płatności. System iKobo jest dosyć słabo rozpowszechniony w Polsce jak i na świecie, sam nie miałem przyjemności z niego korzystać. Jako że spośród najpopularniejszych stocków jedynie Stockxpert go obsługuje, wydaje mi się, że nie warto w nim zakładać konta, gdyż i tak będziemy musieli założyć kolejne konto aby obsłużyć pozostałe banki zdjęć. Pozostają zatem najpopularniejsze: PayPal i MoneyBookers.

Rys historyczny

Osobiście korzystałem zarówno z PayPal'a jak i Moneybookers i powiedzmy, że jestem ogólnie zadowolony - z obydwu serwisów jednakowo.

Moneybookers był dostępny dużo szybciej dla Polaków niż paypal. Korzystałem z niego dobrych kilka lat temu (chyba 2002-2004 rok) przy okazji transferu pieniążków na konta różnych serwisów bukmacherskich. W tamtych czasach, oprócz Netellera, był to najwygodniejszy sposób transferu pieniędzy w internecie.

Konto na Paypal założyłem dużo później, gdyż przez długi czas PayPal był dostępny dla Polaków w bardzo okrojonej wersji - można było jedynie wysyłać płatności (kupować) a otrzymywanie (sprzedawanie) było niemożliwe. Dopiero na przełomie 2005 / 2006 roku PayPal dodał możliwość odbierania płatności, co znacznie podwyższyło użyteczność tego systemu. Sam zdecydowałem się wtedy otworzyć tam "konto specjalne", które oprócz standardowych możliwości zarządzania płatnościami ("Konto osobiste") jest zintegrowane z systemem aukcyjnym eBay przez co znacznie ułatwia handelna nim (m.in. automatyzacja kupna/sprzedaży).

PayPal

Paypal Posiada interfejs w języku polskim, prowadzenie w pełni funkcjonalnego konta osobistego jest darmowe, pozostałe konta ("konto specjalne" i "konto firmowe") pobierają niewielkie prowizje przy odbieraniu płatności. Do podstawowej działalności stock'owej nie są konieczne, a w razie czego status konta można zmienić w każdej chwili. Przy korzystaniu z konta osobistego odbierając płatności (przelewy z microstock'ów) nie ponosimy żadnych opłat, następnie przy wypłacie pieniędzy z konta PayPal'a na konto bankowe prowizja pobierana jest jedynie w przypadku, gdy kwota przelewu jest mniejsza niż 500,00 PLN i wynosi 5,00 PLN. Przelew na konto bankowe idzie 5-7 dni roboczych, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zwykle bywają to nawet 3 dni (przelew do mBank).

Waluty są przeliczane według detalicznego kursu wymiany określonego przez firmę PayPal i aktualizowanego na podstawie warunków rynkowych. Ten kurs wymiany zawiera 2,5-procentową różnicę w stosunku do hurtowego kursu wymiany, według którego PayPal pozyskuje walutę. Ta różnica stanowi zysk PayPal'a. Kurs wykorzystywany przez system można sprawdzić logując się do swojego konta PayPal, a następnie wybierając link "Opłaty" i "Wyświetl kalkulator walutowy".

Oprócz standardowych funkcji przesyłu gotówki PayPal ma wiele przydatnych funkcjonalności, każde konto posiada system punktowy, czyli pewien wskaźnik zaufania do sprzedającego, który odzwierciedla ilość płatności dokonanych na jego rzecz przez zweryfikowanych użytkowników PayPal. Dla "konta specjalnego" dostępne są dodatkowe możliwości ułatwiające handel na eBay'u. Funkcje te są oczywiście bezużyteczne pod kątem banków zdjęć, ale przecież fotograf też człowiek i na eBay'u coś sobie kupić może.
» Załóż konto w PayPal.

Moneybookers

Moneybookers System posiada polską wersję językową, rejestracja i prowadzenie konta MoneyBookers jest naturalnie darmowe, jedyne opłaty pobierane są za przelewanie pieniędzy na inne konto MoneyBookers i jest to tylko 1 % od wysokości przelewanych pieniędzy, ale nigdy nie przekracza 0.5 Euro (lub równowartości tej kwoty w innej walucie np. 1,8 PLN). Odbieranie pieniędzy jest natomiast w pełni darmowe. Na pochwałę zasługuje wyjątkowo przejrzysty i czytelny interfejs użytkownika.

Waluty w Moneybookers wymieniane są po kursie Europejskiego Banku Centralnego, z marżą 0.95% w przypadku EUR, USD i GBP i 1.3% w przypadku innych walut.
» Załóż konto w Moneybookers

Moneybookers czy Paypal?

Naprawdę ciężko zdecydować się, który system wybrać. Moneybookers pobiera niższe prowizje przy przewalutowywaniu walut, jednak za to przy każdym przelewie wychodzącym pobiera 1,8 PLN. PayPal posiada przydatne narzędzia do aukcji internetowych, Moneybookers za to ma przyjaźniejszy interfejs użytkownika. Oba systemy są moim zdaniem jednakowo bezpieczne, wdrożone tam zabezpieczenia są najwyższej jakości, dlatego nie powinniśmy się tym martwić. Aby móc wypłacać pieniądze na konto bankowe, musi ono zostać najpierw zweryfikowane poprzez mikropłatność.

Z tego co się orientuję, są problemy w Dreamstime z wypłatą na Moneybookers - usługa ta jest tam często niedostępna. Problemy z MB zaczynają się w mniej popularnych bankach zdjęć np.: SnapVillage, w których system ten jest niedostępny a jedyną alternatywą zwykle jest PayPal i czeki.

Z punktu widzenia stock'owca lepszym wyborem będzie PayPal, gdyż akceptowany jest praktycznie we wszystkich bankach zdjęć i innych serwisach posiadających zintegrowane płatności internetowe. Moim zdaniem PayPal jest bardziej rozpowszechniony w internecie i w tym tkwi jego siła. Oczywiście jeżeli masz trochę czasu, polecam przetestować oba systemy i wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Przydatne rady

Konto w systemie płatności powinno być w walucie, w jakiej najczęściej robisz operację - tak aby zminimalizować niepotrzebne przewalutowywania, na których zawsze się traci. Czyli jeżeli główne wpływy na Twoje konto pochodzą z wypłat ze stocków i zdarza Ci się kupić coś za dolary, to powinieneś założyć konto w USD. Jednak gdy wpływy ze stocków są marginalne a Ty dużo kupujesz w polskim internecie i do tego wykorzystujesz konto w systemie płatności i zasilasz je PLN z konta bankowego, to powinieneś wybrać PLN jako walutę główną.

Zobacz także:


Komentarze

someone

Jak obsługiwać PayPal to kazdy wie.
A gdzie np. na fotolii jest opcja wypłać, bo nigdzie jej nie widzę? zamiast pieniędzy dostałam kredyty


08 Stycznia 2012 15:27:20


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.