Jakie zdjęcia sprzedawać na stockach?

Kategorie: ABC stockówArtykułyBanki zdjęćPorady

Fotografia stockowa

Shutterstock money Każdy fotograf, który chce zacząć sprzedawać swoje zdjęcia na stockach, musi wiedzieć, że fotografia stockowa różni się trochę od fotografii tradycyjnej. Fotografia dla stocków to dosyć specyficzny dział fotografii, ważna jest tu technika, kompozycja, odpowiedni kadr, ale przede wszystkim zdjęcie stockowe powinno mieć duże możliwości w zastosowaniu przez potencjalnych odbiorców (czyli grafików).

Liczy się bardzo to, czy obiekt przedstawiony na zdjęciu może być w łatwy sposób "wycięty" z niego i użyty w innej pracy. Dlatego dużym wzięciem cieszą się zdjęcia przedmiotów wyizolowanych na białym tle. Często zdarza się, że fotografie, które są na bakier z wieloma kanonami kompozycji, w bankach zdjęć sprzedają się bardzo dobrze, a inne, które mogłyby z powodzeniem brać udział w konkursach fotograficznych, już nie tak bardzo.

Zdjęcia stockowe

Głównymi klientami banków zdjęć są firmy z kręgu mediów: agencje reklamowe, studia graficzne, wydawnictwa. Jeżeli chcesz osiągnąć dobrą sprzedaż w bankach zdjęć, musisz spróbować wcielić się w klientów stocków. Pomyśl z jakimi zdjęciami dobrze by im się pracowało i jakiego typu zdjęć poszukują najbardziej.
Przejrzyj listę najlepiej sprzedawanych zdjęć w danym stocku, zwróć uwagę, że niektóre stocki specjalizują się w specyficznych tematykach zdjęć, przeanalizuj najczęściej wpisywane słowa kluczowe po których baza zdjęć jest przeszukiwana.

Przeglądaj na bieżąco:

Warto także uważnie przyjrzeć się i przeanalizować portfolia znanych i cenionych fotografów stockowych takich jak Yuri Arcurs, Jan Martin Will, Nico Smit, Amanda Rohde, Ron Chapple. Przeglądając prace najlepszych można się wiele nauczyć.

Śledź wszelkie konkursy organizowane przez banki zdjęć. Zapoznaj się z ich tematami, zazwyczaj pokrywają się one z tematami na które jest aktualnie największe zapotrzebowanie.

Pamiętaj, że w biznesie stockowym nie ilość a jakość się liczy. Dobrze zrobiona fotografia może sprzedać się nawet za $5,100. Tak więc zamiast zawalać stocki milionami bzdurnych zdjęć postaraj się najpierw zaplanować odpowiednią sesję, następnie wybierz tylko najlepsze zdjęcia, ewentualnie delikatnie je obrób na komputerze i dopiero te kilka zdjęć wgraj do wybranych microstock'ów.

Zdjęcia nie nadające się na stocki:

Nie warto wgrywać na stocki zdjęcia słabe technicznie lub nie przedstawiające nic wartego uwagi. Nie opłaca się także wrzucać zdjęcia tego samego obiektu w różnych kolorach lub wiele podobnych zdjęć tego samego tematu. Szkoda Twojego zachodu - takie zdjęcia i tak nie zostaną zaakceptowane.

Musisz wiedzieć, że są tematy zdjęciowe, które na stockach są już bardzo licznie reprezentowane i nawet średnio dobre zdjęcia z nich mogą zostać nieprzyjęte:

 • budowle i budynki
 • kwiaty
 • lasy
 • pieniądze / monety
 • sprzęt komputerowy
 • symbole i tła
 • zachody słońca i chmury

Są także tematy zdjęć, którymi banki zdjęć w ogóle nie są zainteresowane:

 • Twój pies lub kot
 • Twoje cienie
 • nagie zdjęcia brzydkich ludzi
 • rozmyte wiązki światła
 • skrzydła samolotu

Podsumowując

Nie łudź się, że po niedługim czasie obecności na stockach, pieniądze zaczną spadać do Ciebie z nieba. Nic bardziej mylnego! Zarabianie na bankach zdjęć nie jest łatwym zajęciem, aby się przebić Twoje fotografie muszą być najwyższej jakości - dotyczy to i techniki i tematyki Twoich prac!

Zobacz także:


Komentarze

shutter

Polecam polską firme keywordującą&retuszującą fotografie - SHOT KEYWORD. Wszyscy szukają gdzies zagrnicą, daleko, a pod nosem można wspierać nasz rynek


25 Czerwca 2013 17:43:23


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.