Property Release/Editorial Use Only

Kategorie: ABC stockówBanki zdjęćShutterStock

Co to jest Property Release?

Property release jest pisemną umową fotografa z właścicielem przedstawonego na zdjęciu obiektu. Obiektem, o którym mowa, może być wszystko, co do kogoś należy i można to zidentyfikować np. nieruchomości (budynki, stadiony, zabytki), samochody, pomniki, flagi, modele telefonów, obrazy, trofea.
Według tej umowy - właściciel (lub osoba go reprezentująca) obiektu pozwala na opublikowanie i używanie zdjęcia do celów komercyjnych. Wzory umowy property release powinny znajdować się w każdym banku zdjęć, który umożliwia sprzedaż tego typu zdjęć np.:  iStockPhoto Property Release, Stockexpert Property Release

Co to jest Editorial Use Only?

Editorial Use Only jest to licencja typu Rights Managed (licencja obejmująca prawa autorskie), która dopuszcza do sprzedaży w microstocku zdjęcia wymagające dodatkowych licencji, które je nie posiadają. Zdjęcia na licencji Editorial nie wymagają ani Model Release ani Property Release.
Zdjęcie na tej licencji może być wykorzystywane jedynie do celów informacyjnych lub edukacyjnych, w żadnym razie nie może być użyte komercyjnie. Aby móc wykorzystać takie zdjęcie w celach komercyjnych niezbędna jest dodaktowa licencja, którą trzeba wykupić u właściciela praw do obiektów znajdujących się na tym zdjęciu lub zgoda na publikację komercyjną (Property Release).
Z banków zdjęć licencje Editorial Use Only udostępnia ShutterStock, Dreamstime i BigStockPhoto. Można też spróbować w agencji fotograficznej np.: Scoopt.

Przykłady tematów zdjęć wymagających licencji Editorial Use Only:

  • Oświetlona (wieczór/noc) Wieża Eiffla.
  • Statuetka nagrody Grammy, Oskar.
  • Stadion Manchesteru United.
  • Empire State Building.
  • Kształty niektórych samochodów.
  • Start promu Discovery.

Lista przykładowych zdjęć, które nie mogą być sprzedawane na licencji Royalty Free.

Zobacz także:


Komentarze

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.