Banki zdjęć - Microstocki

ShutterStock

shutterstock Najlepsza agencja fotograficzna wśród stocków. Aby zakwalifikować się do grona sprzedających, trzeba mieć naprawdę dobre zdjęcia. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego aby móc sprzedawać zdjęcia jako fotograf po podaniu swoich danych, trzeba jeszcze wysłać zeskanowany bądź sfotografowany paszport (dowód ani prawo jazdy nie są akceptowane). Potwierdzenie danych nie trwa długo i jest czystą formalnością. Po weryfikacji trzeba przesłać 10 najlepszych zdjęć do oceny. Jeśli conajmniej 7 na 10 zdjęć zostanie zaakceptowanych, aplikacja fotografa zostaje przyjęta i można przesyłać pozostałe zdjęcia. Zaakceptowane zdjęcia automatycznie znajdują się w Twoim profilu i są dostępne dla kupujących.

tip: Oceniający zdjęcia w Shutterstock z maniakalną dokładnością sprawdzają, czy nadesłane zdjęcie nie zawiera szumów. Większość moich odrzutów polagało właśnie na Noise, film grain, over-sharpening, or artifacts at full size. Aby tego uniknąć, należy przed zgłoszeniem odpowiednio odszumić zdjęcia.

tip: W tym stocku bardzo ważny jest regularny upload zdjęć, dzięki czemu jest się w pewnym sensie wiarygodniejszym fotografem przez co zdjęcia są na wyższych pozycjach w wyszukiwarce a co za tym zazwyczaj idzie - jest więcej ściągnięć i pieniążków.


iStockPhoto

istockphoto Moim zdaniem druga pod względem jakości zdjęć agencja fotograficzna, chociaż nie dorównuje wymaganiom shutterstocka. Aby móc zacząć wysyłać zdjęcia do bazy iStockPhoto, należy przejść krótki kurs online dotyczący aspektów technicznych, prawnych i komercyjnych nadsyłanych plików. Wiedzę zdobytą na kursie weryfikuje prosty test końcowy. Po jego pozytywnym zaliczeniu trzeba wysłać do agencji swoje trzy najlepsze zdjęcia. Wszystkie prace muszą zostać zaakceptowane, aby aplikacja została rozpatrzona pozytywnie. Jeśli któreś zdjęcie nie zostanie przyjęte, to od razu można wysłać na jego miejsce inne. Trzy zdjęcia, które były początkowo oceniane, nie trafiają automatycznie do galerii, trzeba je jeszcze raz wysłać. Minusem jest mały limit zdjęć możliwych do upload'u: dla podstawowego konta to tylko 15 tygodniowo.

tip: iStockPhoto oferuje dosyć rozbudowane możliwości budowania społeczności. Można opisać siebie i swoje zainteresowania w profilu, dodawać znajomych, prowadzić bloga, tworzyć lightboxy, komentować i wystawiać oceny zdjęciom.
Zachęcam do jak największej aktywności, gdyż przez to integrujesz się ze światem iStockPhoto, a co za tym idzie wpływa to pozytywnie name odbiór Twojego profilu przez potencjalnych kupców.


Fotolia

fotolia Niezbyt rygorystyczna agencja. Czasami przyjmują niezłe gnioty. Bardzo przyjazny i czytelny interfejs, chociaż brak polskiej wersji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bardzo krótki czas oczekiwania na akceptację zdjęć. Aby móc zacząć wysyłać zdjęcia do Fotolii, trzeba przejść trening składający się z sześciu etapów i odpowiedzieć na kilka kontrolnych pytań. Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi można od razu wysyłać fotografie.

tip: W Fotolii kolejność słów kluczowych opisujących zdjęcie ma bardzo duże znaczenie, gdyż własnie na kolejności opiera się wyszukiwanie. Na początku powinny znajdować sięnajważniejsze słowa.


Dreamstime

dreamstime Kolejna dosyć dobra agencja, chociaż pod względem jakości zdjęć daleko jej do ShutterStock i iStockPhoto. Rejestracja prosta, czytelny interfejs. Aby móc skorzystać z możliwości przesyłania zdjęć przez FTP, trzeba ją najpierw aktywować. Po rejestracji można od razu zacząć wysyłać zdjęcia. Niestety czas akceptacji jest dosyć długi.

tip: Dreamstime ma bardzo dobry program partnerski - oprócz 10% prowizji z kont poleconych można otrzymać 5$ bonusu za każdą zgłoszoną i zatwierdzoną stronę, na której znajdują sie banery z programem partnerskim.

tip: Dreamstime oferuje tzw. "Keymaster program" - możliwość płatnego opisania uploadowanego zdjęcia słowami kluczowymi i kategoriami przez administratorów serwisu. Przyjemność ta kosztuje $0.40, słowa kluczowe są niewidoczne (oczywiście wyszukiwarka je uwzględnia) przez 90 dni od ich ustawienia, dopiero po tym okresiemożna je podglądnąć.
Plusem jest na pewno zaoszczędzony czas i bardzo dobrze dobrane słowa kluczowe do zdjęcia, minusem koszt i to, że nie ma się od razu wglądu w ustawione słowa.
Moim zdaniem opłacalne jedynie gdy wgrywamy zdjęcia do Dreamstime na wyłączność (ang. Exclusivity).


BigStockPhoto

bigstockphoto Kolejna dosyć dobra agencja, pod względem jakości akceptowanych zdjęć podobna do Dreamstime. Witryna agnecji niezbyt przejrzysta i intuicyjna. Oczekiwanie na akceptację zdjęć trwa dosyć długo. Denerwująca jest częsta czasowa blokada upload'u zdjęć z powodu zbyt dużej kolejki oczekujących zdjęc. Warte zaznaczenia są duże zarobki, bo aż 50% od zdjęcia.


123RF

123rf Agencja już z troche niższej połki niż poprzednicy. Witryna bardzo ładna, przejrzysta i zachęcająca, niestety z jakością zdjęć jest już dużo gorzej. Odrzutów bardzo mało, akceptują co popadnie, ale przez to zarobki słabe. Aby móc sprzedawać foty, po rejestracji trzeba uplad'ować zdjęcie/skan dowodu tożsamości (link jest w mailu z hasłem).


CanStockPhoto

canstockphoto Agencja ta nie przypadła mi do gustu gdyż na rozpatrzenie aplikacji zgłoszeniowej musiałem czekać ponad 2 tygodnie. Wygląd strony pozostawia wiele do życzenia, funkcjonalności są zadowalające szczególnie spodobało mi się to automatyczne sugerowanie kategorii zdjęcia.


Crestock

crestock Jedna ze słabszych agencji, która ma wysokie ambicje do podboju rynku microstockowego. Jest to stosunkowo młody bank zdjęć i z początku ruch na nim był prawie zerowy jednak muszę przyznać, że ostatnio liczba ściągnięć zaczyna wzrastać. Czas oczekiwania na akceptacje zdjęć w normie. Dużym plusem jest IMHO najładniejsza i najbardziej intuicyjna witryna ze wszystkich przedstawionych stockówwraz z bardzo jasnym i dogodnym kreatorem publikacji zdjęć.

tip: Crestock często odrzuca zdjęcia z powodu braku ostrości, także radzę ostrożnie odszumiać.


Buy Photo

buyphoto Zdecydowanie najgorsza agencja ze wszystkich tutaj przedstawionych. Zdecydowałem się ją tutaj umieścić, gdyż jest to jedyna polska i o zgrozo chyba najlepszą polską agencją! Interfejs IMHO bardzo nieprzystępny i po prostu brzydki, czasami zdarzają sie różne bugi. Akceptacja zdjęc także trochę dziwna - jakby losowanie. Z reguły nie są wybrzydzający i nawet totalne gnioty potrafią przyjąć, ale czasami foty przyjęte przez inne dużo bardziej wartościowe stocki odrzucają. Oj trzeba by sie kiedyś wziąć i stworzyć coś porządnego ;-)

tip: Aby dane IPTC zostały poprawnie odczytane, musi być zapisany tytuł zdjęcia. Gdy go zabraknie, to wszystkie inne dane są pomijane.


YaY Micro

yaymicro Nowo powstały bank zdjęć, z wyglądu, funkcjonalności i zapowiedzi bardzo obiecujący. Najlepszy i najbardziej intuicyjny interfejs użytkownika oraz najszybszy proces wgrywania zdjęć. Sprzedaż ruszyła z początkiem czerwca.