Mamy nowego Pentaxa!

Kategorie: AktualnościSprzęt

Pentax Po nowościach Nikona i Canona, Pentax pokazał następcę modelu K-x.

Korpus sprawia wrażenie dobrze przemyślanego. W swojej klasie zdaje się oferować najwięcej, w sposób najsensowniejszy.

Nie mamy tutaj do czynienia z jakąś rewolucją. Pentax pewnie wyszedł z założenia, że skoro K-x był modelem udanym, więc należy go po prostu dopracować, a zrobił to w sposób świadomy i sensowny.

Miejmy nadzieję, że wraz z pojawieniem się informacji o cenie czar nie pryśnie, choć na tym akurat polu, jak przyzwyczaił nas już do tego japoński producent, nie powinno być raczej niemiłych niespodzianek. Przyjrzyjmy się jednak bliżej nowemu produktowi.

Zacznijmy od matrycy, która mnie osobiście podoba się bardzo, wręcz wzdycham do takowej w nowym Canonie. Chodzi mi o to, że nie jest przepakowana pikselami, a dodatkowo stabilizowana. Jest to CMOS, o wielkości 23,5 mm x 15,7 mm, który ma „tylko” 12 MPx (4288 x 2848), a obsługiwany jest przez procesor Pentax PRIME II. Czułość można regulować od ISO 200 do ISO 12800 (plus dodatkowo ISO 100 i ISO 25600). Zwiększono prędkość zdjęć seryjnych do 6 kl/s (25 JPEG-ów, lub 12 RAW-ów). Aparat umożliwia również filmowanie w jakości HD (1280 x 720 pikseli, przy 24 kl/s).

W nowym produkci Pentaxa zastosowano 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 000 pikseli. To właściwie nic wielkiego, bo to obecnie standard, ale należy zdać sobie sprawę, że mamy do czynienia z lustrzanką klasy entry-level i tutaj już nie wszyscy producenci zdają się o tym pamiętać (patrz nowy Nikon). Oczywiście istnieje możliwość kadrowania za pośrednictwem LCD, w trybie Live View.

System AF był raczej piętą achillesową systemu Pentaxa w starszych modelach. W K7 i K-x mieliśmy już do czynienia z porządną pracą tego układu. W nowym K-r, jak wynika z zapisów, został on jeszcze udoskonalony i obecnie nosi nazwę SAFOX IX (w K-x był SAFOX VIII). Nie zmieniła się liczba punktów – 11, w tym 9 krzyżowych, natomiast nowością jest wybór pola na matówce, jak również regulacja FF/BF pod konkretny obiektyw. Z tej ostatniej funkcji zrezygnował z kolei Canon w swoim EOS-ie 60D, który jest pozycjonowany przynajmniej jedną półkę wyżej.

Budowa zewnętrzna zastała nieco zmodyfikowana. K-r został nieco powiększony i jest cięższy od poprzednika. Ponadto będzie dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Wraz z aparatem zaprezentowano nowy obiektyw smc Pentax-DA 35mm f/2,4 AL. Jest to stałoogniskowy odpowiednik standardu dla APS-C. Obiektyw jest wykonany całkowicie z plastiku, łącznie z mocowaniem bagnetowym, będzie więc z pewnością sprzedawany jako tani, lekki i niewielki standard.


Komentarze

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.