Nikonowe nowości

Kategorie: NikonSprzęt

Nagrody EISA rozdane Firma Nikon zaprezentowała nową lustrzankę klasy “entry level” D3100, która ma zastąpić model D3000.

To najprostsza i zarazem najtańsza linia lustrzanek Nikona, kierowana do amatorów zaczynających swoją przygodę z fotografią (przy okazji i za pośrednictwem nowego urządzenia, można zacząć też równolegle przygodę z video).

Producent reklamuje D3100 jako najłatwiejszą w obsłudze cyfrową lustrzankę jednoobiektywową z funkcją nagrywania filmów w pełnej rozdzielczości HD.

Serce Nikona D3100 stanowi nowa matryca o rozdzielczości 14,2 mln. pikseli, wykonana w technologii CMOS o wielkości APS-C, czyli 23,2 x 15,5mm, o czułości ISO 100 – 3200, ze skokiem co 1 EV (plus HI-1: ISO 6400 i HI-2: ISO 12800). Za efekt końcowy zarówno zdjęć, jak i filmów będzie odpowiedzialny nowy system zarządzania obrazu o nazwie EXPEED 2.

Filmy są dużym atutem nowej lustrzanki Nikona, która może je rejestrować wraz z dźwiękiem w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Aparat posiada również złącze HDMI, za pomocą którego można go będzie podłączyć do telewizora zgodnego z tym standardem.

Reklamowany na stronie producenta LCD, jako duży, o wysokiej rozdzielczości, jest w rzeczywistości tylko duży. Przy przekątnej 3 cale ma bowiem rozdzielczość 230 000 punktów, czyli zdecydowanie poniżej panujących obecnie standardów (np. Canon EOS 550D przy takiej samej przekątnej, ma ich 1 040 000). Aparat ma podgląd na żywo, na który będzie można go łatwo przełączać, za pomocą odpowiedniego przycisku, umieszczonego na tylnej ściance.

11-polowy AF, znany z poprzednich modeli Nikona, z pewnością będzie należał do atutów nowego D3100, jako sprawdzone rozwiązanie - szybkie i sprawne. Sterowana elektronicznie migawka będzie mogła pracować przy czasach 30s - 1/4000s (co 1/3 EV) i Bulb. Najkrótszy czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/200s.

Aparat trafi wkrótce na półki sklepowe. Dokładna cena na rynek europejski nie jest jeszcze znana, ale według sensownych spekulacji ma ona oscylować w okolicy 650€, w komplecie z obiektywem „kitowym” Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR. Na stronie www.amazon.com wyżej wymieniony zestaw można zamówić już za 699$.

Nowe obiektywy Nikona

Wraz z D3100, Nikon zaprezentował cztery nowe obiektywy:

Wszystkie obiektywy wyposażone zostały w ciche i szybkie silniki SWM (Silent Wave Motor) oraz, oprócz stałoogniskowego Nikkora 85/1,4, posiadają system redukcji wstrząsów drugiej generacji (VRII).

Niestety polska strona firmy Nikon nie podaje cen, więc zamieszczamy sugerowane ceny ze strony www.nikonusa.com. Należy je traktować jedynie orientacyjnie, ponieważ na rynek europejski będą się z pewnością nieco różnić (czyt. będą nieco wyższe).


Komentarze

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy.


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.