Zakup pojedynczego zdjęcia w ShutterStock

Kategorie: Banki zdjęćCiekawostkiInformacjePoradyShutterStock

Jak kupić pojedyncze zdjęcie w ShutterStock?

LuckyOliver Ostatnio dostaję wiele zapytań o to, czy w jakiś sposób można kupić pojedyncze zdjęcie w ShutterStock. Moja odpowiedź niestety jest zawsze jedna: nie ma takiej możliwości. Liczba tych pytań skłoniła mnie do napisania tej krótkiej wyjaśniającej notki.

ShutterStock jako jedyny znany mi bank zdjęć posiada jedynie subskrypcyjny model sprzedaży. Oznacza to, że aby móc ściągnać jedno zdjęcie, trzeba wykupić abonament. Niestety najtańszy abonament kosztuje aż $249 i chociaż pozwala ściągnąć 25 zdjęć dziennie przez miesiąc, to w przypadku chęci zakupu jednego lub kilku zdjęć jest całkowicie nieopłacalny.

Zatem co mam zrobić? Jestem skazany na gorsze zdjęcia?

Gdy znajdziesz pasujące do projektu zdjęcie w ShutterStock, nie załamuj rąk, tylko przeszukaj pozostałe banki zdjęć pod kątem tej fotografii. Jako że wyszukiwarki działają różnie, radziłbym najpierw szukać po autorze zdjęcia a w następnej kolejności po słowach kluczowych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz szukane zdjęcie!

Dlaczego? ShutterStock nie posiada wyłączności na zdjęcia a więc fotografowie mają otwartą drogę do zamieszczania swoich prac także w innych serwisach. Z własnego doświadczania mogę zaręczyć, że każdy nie ekskluzywny fotograf aby zmaksymalizować zarobek wgrywa zdjęcia także do pozostałych czołowych banków zdjęć: iStockPhoto, Dreamstime, StockXpert oraz Fotolii. Gdy zdjęcie zostało zaakceptowanie przez krytycznych oceniających SS, to powinno także zostać zaakceptowane w innych bankach zdjęć.

Zatem życze powodzenia!

Ps. Jeżeli masz kumpla z subskrypcją na SS, to przypadkiem nie myśl, że wykupione przez niego zdjęcie możesz wykorzystać w swojej pracy. Niestety to nie jest legalne. Skoro on zakupił zdjęcie na swoim koncie, to licencja należy wyłącznie do niego. Jako że zdjęcia Royalty Free ze stocków nie można odsprzedawać, tak więc niestety nie możesz go wykorzystać.

Zobacz także:


Komentarze

Maciej

dzięki za info


21 Stycznia 2013 13:52:11


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.