Jak usunąć aberrację chromatyczną?

Kategorie: CanoniStockPhotoPoradyProgramyShutterStockZdjęcia

Aberracja chromatyczna - Purple Fringing

Aberracja chromatyczna jest to wada soczewki, która powoduje pojawianie się na zdjęciu świecących krawędzi na konturach obiektów.

Najlepsze banki zdjęć takie jak iStockPhoto czy ShutterStock przy akceptacji zdjęć zwracają dużą uwagę na aberrację chromatyczną. Jeżeli jej poziom będzie zbyt duży, zdjęcie zostanie odrzucone z powodu 'Purple Fringing'. Zwykle aberracja przekłada się na fioletowy kolor stąd ta nazwa.

Aberracja występuje w obiektywach gorszej jakości, zależy też od ilości światła oraz ogniskowej. Jeżeli Twój obiektyw wykazuje tendencję do aberracji a Ty mimo wszystko chcesz zawojować najlepsze banki zdjęć i sprzedawać swoje fotografie na stock'ach, powinieneś wygooglać test swojego obiektywu i poznać jego optymalne ustawienia w kontekście aberracji. Dla mojego Canon 17-85 IS USM sensownymi studyjnymi ustawieniami są 50mm/f16, 85mm/f11.

Nawet optymalnymi ustawieniami nigdy do końca nie wyeliminujemy aberracji chromatycznej, na szczęście z pomocą przychodzi nam Photoshop, w którym aberrację można usunąć przynajmniej na kilka sposobów. Poniżej metoda wykorzystująca przenikanie i rozmycie gaussowskie.

Zdjęcie przed edycją

W miejscach styczności kontrastowych płaszczyzn widać kolorowe obwódki spowodowane aberracją chromatyczną. W przykładowym zdjęciu widać niebieskie, fioletowe i żółte wady.

Aberracja chromatyczna

Magia Photoshop'a

  1. Otwórz zdjęcie w Photoshop'ie
  2. Zduplikuj warstwę tła (kliknij na warstwę a następnie Ctrl+J)
  3. Zmień opcję przenikania (Blending options) nowej warstwy z 'Normal' na 'Color'
  4. Wybierz filtr rozmycia gaussowskiego (Filter -> Blur -> Gaussian Blur)
  5. Suwając promień rozmycia (Radius pixels) obserwuj swoje zdjęcie. Wraz ze zwiększaniem promienia obwódki aberracji powinny się rozmywać. Znajdź idealny promień i zaakceptuj.
  6. Spłaszcz zdjęcie (Image flatten)
  7. Gotowe!

Zdjęcie bez 'Purple Fringing'

Niechciane obwódki zniknęły prawie całkowicie, jakość zdjęcia nie uległa widocznemu pogorszeniu.

Aberracja chromatyczna

Zobacz także:


Komentarze

tom

dobry patent, dzięki że się podzieliłes!


26 Marca 2013 12:36:18

Majk

To nie jest najlepsza metoda łatwo przesadzić i giną szczegóły. Najlepiej najpierw użyć funkcji w wywoływarce, ale ściąga tylko trochę i nierównomiernie. Można tez próbować nasyceniem danego koloru jeśli reszta na tym nie traci, można też mazać pędzlem z ustawieniem nasycenie po samym przebarwieniu. Metod jest wiele nie ma jednej idealnej. Ta z rozmywaniem szybko wymyka się spod kontroli.


18 Kwietnia 2013 22:18:42

Michał

Zgadza się Majk że sposób może nie jest idealny ale używam tej metody i w 30 % jest użyteczna , trochę gubi kolory ale lepsze to niż fioletowe obwódki wokół gałęzi czy ramion ;)


23 Lipca 2013 01:47:22

madzia

jak usunac konto w istockfoto


15 Października 2013 16:17:05

Ida

Wielkie dzięki za poradę! Zwykle się bawię z suwakami, by usunąć aberrację, ale nie zawsze uda się to zrobić całkowicie.
Dołożyłam Twoją sztukę z rozmyciem i jest idealnie ;-) dzieki!


19 Lipca 2019 20:43:52


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.