Darmowe zdjęcia w internecie

Kategorie: Banki zdjęćInformacjeKupno zdjęćZdjęcia

Zdjęcia dobrej jakości za darmo? Czy to możliwe?

Jak każdy z czytelników tego bloga zapewne wie, w sieci istnieje wiele miejsc, w których można kupić fotografie. Są banki zdjęć - microstock'i, są agencje fotograficzne - macrostock'i. Jednak co zrobić, gdy nie dysponujemy funduszami na zakup zdjęć a mimo to chcieli byśmy okrasić nimi nasz serwis, blog, artykuł? Czy w sieci dostępne są serwisy oferujące zdjęcia dobrej jakości całkowicie za darmo?

Oczywiście że są i to nie jeden serwis a wiele! Poniżej przedstawiam 6 serwisów, które oferują darmowe zdjęcia wysokiej jakości.

1. PhotoXpress

PhotoXpress PhotoXpress to niedawno powstały serwis oferujący darmowe zdjęcia. Aktualnie dostępnych jest ponad 454 tysięcy bardzo dobrej jakości zdjęć. Serwis wspiera profesjonalny bank zdjęć Fotolia. Dodawane zdjęcia są moderowane i przyjmowane są jedynie te o najlepszej jakości. Zdjęcia dostępne są na licencji Royalty Free.

PhotoXpress nakłada na użytkownika dzienny limit zdjęć do ściągnięcia, po rejestracji jest to tylko 1 zdjęcie. Aby zwiększyć ten limit do maksymalnej liczby 10 zdjęć na dzień należy:

  • zostać fanem PhotoXpress w Facebook - dodatkowe 4 zdjęcia / dzień,
  • uzupełnić profil wraz z weryfikają numeru telefonu przez SMS - dodatkowe 5 zdjęć / dzień.

Po uzupełnieniu danych kontaktowych nie należy obawiać się lawiny spamu, osobiście przez dobrych kilka miesięcy żadnych reklam od nich nie otrzymałem.

2. Stock.xchng

Stock.xchng Stock.xchng to kolejny serwis z darmowymi zdjęciami bardzo dobrej jakości. W tej chwili dostępnych jest prawie 400 tysięcy zdjęć do ściągnięcia. Stock.xchng także wspierany jest przez profesjonalny mictostock StockXpert, który należy do grupy profesjonalnej agencji fotograficznej Getty Images.

W Stock.xchng nie ma dziennych limitów liczby ściągniętych zdjęć. Pod względem jakości fotografii Stock.xchng ustępuje nieco PhotoXpress, jednak całkiem niewiele.

SXC ma własne regulacje dotyczące wykorzystania swoich materiałów. Większość zdjęć w sekcji "Availibility" oznaczona jest hasłem "Standard restrictions apply". Oznacza to, że dana fotografia może być opublikowana na stronach www, w prezentacjach multimedialnych, gazetach, książkach i innych formach drukowanych bez żadnych dodatkowych czynności. Szczegóły Standard restrictions.

Pozostałe 3 typy restrykcji:

  • "Contact for public use" - należy powiadomić fotografa, gdy chcemy wykorzystać jego zdjęcie w mediach publicznych
  • "Contact and credit for public use" - należy powiadomić fotografa oraz podpisać umowę na wykorzystane zdjęcie
  • "Written permission needed" - przed ściągnięciem fotografii należy zapytać autora o zgodę na jej wykorzystanie

3. Flickr

Flickr Flickr jest portalem społecznościowym, w którym ludzie z całego świata chwalą i dzielą się swoimi fotografiami. Zawiera grubo ponad ponad 2 miliardy zdjęć z czego ponad 100 milionów jest dostępnych na licencji pozwalającej na wykorzystanie.

Jakość fotografii jest bardzo zróżnicowania, gdyż Flickr nie moderuje zdjęć pod kątem jakości. Wraz z postępem przemysłu fotograficznego i konstrukcją coraz to lepszych tanich aparatów, jakość zdjęć jest coraz wyższa.

Nie wszystkie zdjęcia z Flickr można wykorzystać. Każdy użytkownik decyduje, czy chce udostępnić innym ludziom swoje fotografie czy nie. Legalnie można wykorzystać jedynie zdjęcia na licencji "Creative Commons". Aby je wyszukać można skorzystać z wyszukiwarki i zaznaczyć checkbox "Only search within Creative Commons-licensed content".

4. MorgueFile

MorgueFile MorgueFile zawiera ponad 215 tysięcy wysokiej jakości darmowych stock'owych zdjęć. Zdjęcia można przeglądać poprzez kategorie tematyczne lub wyszukiwać po słowach kluczowych. MorgueFile, jak sama nazwa mówi, zawiera wiele dobrych zdjęć reporterskich z przeszłych wydarzeń i event'ów.

Wszystkie fotografie zgromadzone w serwisie można wykorzystywać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Licencja MorgueFile.

5. deviantART

DeviantART deviantART to portal społecznościowy skupiający świat artystów: grafików, ilustratorów i fotografów. Oprócz fotografii znajdziesz tam także grafiki, szkice, animacje flash'owe, designy, a także dodatki dla grafików takie jak tekstury, obiekty, pędzle etc.

Serwis obecnie skupia ponad 60 milionów prac, z czego wiele udostępnionych na licencjach typu Creative Commons. Typ licencji wraz z linkiem do opisu dostępny jest na stronie ze szczegółami pracy.

6. OpenPhoto

OpenPhoto OpenPhoto to serwis zawierający kolekcję około 20 tysięcy zdjęć na licencjach typu Creative Commons. Dostępne licencje.

Jakość zdjęć nie jest powalająca, jednak na potrzeby mini stron lub blogów w zupełności wystarcza.

Zobacz także:


Komentarze

Piotr

bardzo pomocny artykuł, bo nie wiedziałem do tej pory skąd pozyskać zdjęcia do komercyjnego wykorzystania bez żadnych opłat


29 Października 2009 15:00:37

AngloPolish

Swietny art. Mi przyda sie na pewno.


09 Lutego 2010 12:33:48

Piotrek

Fajny artykuł, przygotowuję się do modernizacji strony firmowej i szukam darmowych (lub tanich) fot do layoutu.
Już widzę że coś się znajdzie.


03 Marca 2010 11:34:55

łemblej

ja jeszcze biore z fotoglobe.eu - wprawdzie jakośc momentami słabsza, ale za free, po polsku i banalna obsługa


29 Października 2011 13:56:49

Jacek

Mała, polska stronka z kilkoma fajnymi zdjęciami - www.fotoomnia.pl


06 Listopada 2011 10:10:38

MAREK

zdjęcia do wykorzystania komercyjnego: www.bank-zdjec.com.pl


25 Września 2012 17:07:22

jan

czy trzeba podawać żródło do tych zdjęć podczas ich umieszczania na stronie?


22 Lutego 2013 21:50:39

pawel

czy w PhotoXpress dalej mozna pobierac zdjecia na free? bo cos mi sie wydaje ze juz to zmienili czy sie myle?


28 Lutego 2013 14:51:35

Artur

pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden adres http://www.bezplatnezdjecia.pl


24 Sierpnia 2013 23:26:45


Skomentuj

Pole komentarz jest wymagane.